Bytomskie atrakcje. Kościół Świętego Ducha

Jest jednym z najciekawszych zabytków sakralnych, jakimi może się pochwalić Bytom. Dla miłośników historii i barokowej architektury jest wspaniałym zabytkiem, którego w czasie wycieczki po bytomskiej starówce nie można pominąć. W mieście, w którym cenne zabytki i atrakcje turystyczne o wyjątkowym charakterze można spotkać niemal na każdym kroku, kościół Świętego Ducha zajmuje wyjątkowo ważne miejsce. Dlaczego cieszy się on tak wielkim zainteresowaniem? Jakie czynniki decydują o jego ogromnej wartości?

Kościół Świętego Ducha to zabytek sakralny, którego historia sięga końca XIII wieku. Powstał on przy dawnej Bramie Krakowskiej, już poza terenem dawnych murów miejskich. Wiadomo, że początkowo był to kościół drewniany, przy którym powstał szpital. Obiektami tymi opiekowali się bożogrobcy z Miechowa, do których w okresie średniowiecza należał m. in. pobliski Chorzów. Za fundatora pierwszej kaplicy bożogrobców w Bytomiu uchodzi książę bytomski Kazimierz, choć nie brak legend, które działania te przypisują późniejszemu władcy Polski – Władysławowi Łokietkowi. Kościół, który dziś znajduje się przy ulicy Krakowskiej, jest już obiektem barokowym, wzniesionym w miejscu poprzedniej świątyni w XVIII wieku. Jest on atrakcyjnym celem wycieczki dla każdego miłośnika sztuki barokowej, gdyż w jego wnętrzu zachowało się kompletne wyposażenie. Wspaniale prezentuje się barokowy ołtarz główny, którego autorem jest miejscowy rzeźbiarz z tamtej epoki – Jan Solski. Dziś kościół ten znany jest również jako miejsce, w którym wciąż odbywają się msze łacińskie, co stanowi nie lada gratkę dla miłośników historii.

Bytom to wspaniałe miasto, którego historia kryje wiele tajemnic. Liczne atrakcje turystyczne, z którymi można się spotkać w czasie wycieczki po bytomskiej starówce, są najlepszym dowodem na długie i ciekawego dzieje tego miasta.