Skarby Jeleniej Góry: Kościół Łaski

Jelenia Góra może się pochwalić wspaniałymi zabytkami architektury, w gronie których nie brak ciekawych świątyń. Jedną z najważniejszych jest tu Kościół Łaski, którego w czasie wycieczki po tym mieście nie można pominąć. Na czym polega wyjątkowość tego obiektu?

Dlaczego turyści tak chętnie odwiedzają Kościół Łaski?

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego jest jednym z kilku Kościołów Łaski, na których budowę „łaskawie” zgodził się cesarz Austrii. Dzięki temu w katolickim kraju mogły powstać świątynie przeznaczone dla ewangelików. Jedną z tych piękniejszych jest kościół w Jeleniej Górze, zachwycający swą formą, rozmiarem oraz pięknym otoczeniem. Projekt tej świątyni przygotował architekt Martin Frantz z Tallina, a prace budowlane prowadzono w latach 1709 – 1718. Doskonale widoczne są tu podobieństwa do świątyni, która stała się wzorem dla tego obiektu, czyli do kościoła Św. Katarzyny w Sztokholmie. W Polsce natomiast podobna świątynia znajduje się w okolicy Elbląga – tutaj polecamy wejść na stronę internetową www.elblaginfo.pl, aby zobaczyć tamtejsze atrakcje turystyczne i zabytki.

Czy wyróżnia się ten kościół?

Cechą charakterystyczną tego kościoła jest fakt, iż wzniesiono go na planie krzyża. Uwagę przyciąga też jego potężna sylwetka oraz kopuła, doskonale widoczna już z daleka. W przestronnym wnętrzu czekają na zwiedzających ciekawe dzieła sztuki, którym warto się uważniej przyjrzeć. Na wyróżnienie zasługują trzy kondygnacje empor, dzięki którym w kościele tym mogło się zmieścić około 2 tysięcy wiernych. Balustrady, ozdobione cytatami i malowidłami przedstawiającymi sceny ze Starego i Nowego Testamentu, wykuta z piaskowca ambona i marmurowa chrzcielnica – oto elementy wystroju wnętrza, które do dziś wzbudzają zachwyt. Pięknie prezentuje się też przykościelny park, który powstał w miejscu dawnego cmentarza. O dawnej roli tego miejsca przypomina nam 19 kaplic nagrobnych, które są wspaniałymi przykładami sztuki barokowej. Na terenie przykościelnego parku znajduje się też ciekawe oznaczenie – punkt, który powstał w geograficznym centrum miasta.