Niesamowite skarby sztuki sakralnej – Staniątka

To jedna z ciekawszych miejscowości w rejonie Krakowa oraz bardzo ważny cel wycieczki dla każdego miłośnika historii i sztuki sakralnej. Staniątka znane są przecież jako miejsce, w którym można zobaczyć najstarszy klasztor Benedyktynek w Polsce. Jakimi skarbami może się pochwalić tutejsze opactwo św. Wojciecha?

Dlaczego warto odwiedzić Staniątka i zapoznać się z tutejszymi atrakcjami?

Opactwo św. Wojciecha w Staniątkach przyciąga przede wszystkim swą historią. Ufundowany w 1228 roku, od początku intrygował i ciekawą architekturą, i dobrze wyposażoną biblioteką. Niestety, wiele strat wyrządził tu wielki pożar, który zmusił kolejne ksienie do odbudowy opactwa. Wielka odbudowa nastąpiła tu w latach 1619–1649. Niestety, jeszcze w XVII wieku klasztor poniósł wiele dotkliwych strat, co miało związek z potopem szwedzkim oraz z burzliwym przebiegiem wojny północnej. Na szczęście do dziś zachowało się tu wiele cennych zabytków, którym warto się uważniej przyjrzeć podczas wizyty w tym miejscu.

Więcej publikacji o najciekawszych atrakcjach turystycznych, przeczytasz w serwisie https://www.region24.pl/.

Na co warto zwrócić uwagę w trakcie zwiedzania tego opactwa?

Na świątynię, którą wzniesiono tu w latach 20-tych XIII wieku. Wiadomo, że była ona jednym z pierwszych kościołów gotyckich na ziemiach polskich, a jednocześnie – pierwszą budowlą typu halowego w Polsce. W XVII wieku kościół ten został przebudowany w stylu barokowym, choć w jego wnętrzu nie brak starszych pamiątek. Z XIV wieku pochodzą ciekawe rzeźby Madonn, z XVI stulecia – piękna rzeźba, która przedstawia Chrystusa Frasobliwego. Bardzo ważnym zabytkiem jest tu również obraz Matki Boskiej, zwanej Smętną Dobrodziejką ze Staniątek. Jest on cennym dziełem sztuki z XVI stulecia oraz zabytkiem, którego w trakcie zwiedzania tutejszego opactwa pominąć nie można.

Staniątka to jedna z tych miejscowości, które z pewnością warto odwiedzić w czasie wycieczki nastawionej na poznawanie piękna małopolskich budowli sakralnych. Tutejsze opactwo ma się przecież czym pochwalić, a i jego przeszłość zasługuje na zainteresowanie.