Jeleniogórski Kościół Łaski, znane tez jako Kościół Garnizonowy oraz Sanktuarium Krzyża Świętego, może się pochwalić i piękną sylwetką, i ciekawą historią. Co warto wiedzieć na temat zabytku, z którego tak dumna jest Jelenia Góra?
Pierwotnie miał on służyć ewangelikom, którym na mocy ugody z 1709 roku zezwolono na wzniesienie na terenie Śląska sześciu kościołów łaski. Powstały one w Cieszynie, Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Kożuchowie, Miliczu i Żaganiu. Ich budowa była uwarunkowana licznymi przepisami, dotyczącymi zarówno miejsca budowy, jak i rozmiarów świątyń. Dla ewangelików jedną z najważniejszych kwestii był czas, dlatego też do budowy kościoła w Jeleniej Górze przystąpiono wkrótce po wydaniu odpowiedniej zgody. W ten oto sposób już w 1709 roku rozpoczęły się prace, dzięki którym powstała jedna z najciekawszych i najpiękniejszych świątyń w tej części Dolnego Śląska. Pracami kierował Marcin Frantz – znany architekt. Sama świątynia przybrała formę barokowej budowli wzniesionej na planie krzyża greckiego, która do dziś zadziwia swoimi rozmiarami. Kościół ten ma ponad 70 metrów długości, a jego wysokość dochodzi do 57 metrów. Najbardziej charakterystycznym elementem jest kościelna kopuła, która do dziś zajmuje ważne miejsce w panoramie miasta.
Kościół Łaski w Jeleniej Górze jest obecnie ważnym punktem na trasie każdej wycieczki po tym mieście, a ciekawa historia jest tylko jednym z kilku czynników, które tak skutecznie przyciągają tu zwiedzających. Świątynia ta może się pochwalić i pięknym wnętrzem, w którym uwagę przyciągają iluzjonistyczne malowidła w stylu barokowym, i pięknym ołtarzem głównym, pochodzącym z pierwszej połowy XVIII wieku. Piękny prospekt organowy z rzeźbami Urbańskiego, barokowe organy, uznawane za jedne z najcenniejszych na Śląsku oraz Relikwie Drzewa Krzyża Świętego – oto kolejne skarby kryjące się w kościelnym wnętrzu, które mają ogromną wartość. Wielkie wrażenie na zwiedzających może też zrobić najbliższe otoczenie kościoła. Od 2013 roku teren dawnego cmentarza ewangelickiego funkcjonuje jako Lapidarium Sztuki Nagrobnej, a na jego terenie można ujrzeć wiele cennych dzieł sztuki. Turyści mogą tu ujrzeć aż 19 kaplic oraz liczne epitafia, które swym pięknem i bogatą symboliką do dziś wzbudzają zachwyt.
Zadbany kościół. Podobają mi się w nim elementy w stylu barokowym.