Choć znajduje się w stanie ruiny, turyści chętnie poświęcają mu swój czas. Kościół św. Stanisława to jedna z ciekawszych atrakcji, jakimi mogą się pochwalić Żarki – sympatyczne miasteczko, będące atrakcyjnym celem wycieczki dla miłośników jurajskich wędrówek. Tutejszy kościół św. Stanisława jest jednym z najważniejszych punktów na turystycznym planie miasta oraz cenną pamiątką historyczną. Co warto o nim wiedzieć?
Kościół św. Stanisława w Żarkach to ciekawy obiekt, który przyciąga przede wszystkim swą historią oraz lokalizacją. W jego pobliżu przebiega słynna kuesta jurajska – jedna z najważniejszych ciekawostek, jakimi na terenie województwa śląskiego może nas oczarować Jura Krakowsko-Częstochowska. Sam kościół znajduje się na wzgórzu Leskowiec, dzięki czemu jego ruiny są też ciekawym punktem widokowym. Być może w tym właśnie miejscu rozwijała się niegdyś osada Żarki, która z czasem przemieniła się w miasteczko będące ważnym ośrodkiem handlu i rzemiosła. Sam kościół powstał w drugiej połowie XVIII wieku, a do jego budowy wykorzystany został łamany kamień – budulec niezwykle popularny w tej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Już w połowie XIX stulecia kościół ten przemienił się w ruinę. Nie brak legend związanych z tym tajemniczym obiektem. Jedna z nich podaje, że tu właśnie w 1863 roku miał zostać ukryty skarb powstańców, a za zniszczenie kościoła odpowiadają ci, którzy owego skarbu szukali. Wiadomo, że przy kościele urządzony był cmentarz, po którym dziś nie ma już śladu.
Co wiemy na temat kościoła, którego ruiny są obecnie tak ciekawym celem niejednej wycieczki? Świątynia ta była obiektem jednonawowym, orientowanym, którego prezbiterium miało nawiązywać do sztuki gotyckiej.
Żarki to wspaniałe miasteczko, a wycieczki po jego okolicy każdemu mogą sprawić wiele radości. Tak ciekawe miejsca, jak ruiny kościoła św. Stanisława, mają wiele uroku i skutecznie przyciągają turystów. Dla tych, którzy szukają ciekawych historii i legend, tego typu miejsca są bez wątpienia atrakcyjnymi celami wielu wypraw.